» معرفی استان » معرفی استان » سرزمین و آب و هوا

سرزمین و آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری با مساحتی حدود 16403 کیلومتر مربع (معادل 1 درصد از مساحت کشور بیست و دومین استان از نظر مساحت) در ناحیه غربی ایران بین 31 درجه و 9 دقیقه تا 32 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 28 دقیقه تا 51 درجه و 25 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است.

براساس آخرین تقسیمات سیاسی کشوردر پایان سال 1397 این استان دارای 10 شهرستان، 42شهر،  26 بخش  و51 دهستان  است. از  نظر  مساحت شهرستان کوهرنگ  با  3678 کیلومتر مربع بزرگترین و سامان با 458کیلومتر مربع کوچکترین شهرستان استان هستند.

این استان از سمت شمال و مشرق به استان اصفهان، از جنوب و جنوب ­شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد و از غرب و جنوب‌غربی به استان خوزستان و از شمال‌غرب به استان لرستان محدود می‌شود.

استان با ارتفاع متوسط 2153 متر از نظر توپوگرافی یک سرزمین تپه ماهوری با دشت های میان کوهی که توسط ارتفاعات از یکدیگر جدا شده‌اند می‌باشد. بر این اساس حدود 85 درصد از مساحت استان را ارتفاعات و تپه ماهورها و مابقی آن را دشتها و تالابها دربر می‌گیرد. استان توسط سلسه جبال زاگرس با جهت شمال غربی – جنوب شرقی پوشیده و مشتمل بر ارتفاعات و قللی با ارتفاعات بالایی 4000 متر زردکوه،  شاه شهیدان و 4000 – 3500 کوه سفیدکوه، ایلبیگی، سالداران، کلار، سبزکوه کلونچی و… می‌باشد.

استان از نظر آب شناختی مشتمل بر حوضه‌های آبی زاینده‌رود، دز و کارون که بیشترین سطح را حوضه کارون دربرگرفته است. ویژگی‌های اقلیمی و توپوگرافی استان موجب شده‌ است حدود 10 درصد از منابع سطحی کشور در آن جریان داشته باشد از مهمترین آنها می‌توان به رودخانه‌های زاینده‌رو‌د، جهان‌بین، بهشت‌آباد، آب کوهرنگ، ونک، بازفت، پنج خرسان (از زیرشاخه‌های کارون) اشاره داشت.

آب و هوای استان با توجه به شرایط اقلیمی و محلی دارای آب و هوایی مدیترانه‌ای با زمستان‌های مرطوب و سرد و تابستان‌های معتدل و دو فصل اعتدالی بهار و پاییز می‌باشد. متوسط بارش بین247 و1331میلی­متر در ایستگاه های  بروجن و کوهرنگ در سال 1397 گزارش شده است. 

سرزمین و آب و هوا

 

 

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
نقشه صفحه اصلی